ШахтуніЄлізавета
22 грудня 1911 р., Єреван, СРСР (нині Вірменія) —
27 жовтня 2011 р., Київ, Україна
Лабораторія міцнісних випробувань літаків
Раніше, щоб випробувати літак на міцність, на його крила сідала команда інженерів і майстрів і просто сподівалася, якщо крила витримають їх, то й навантаження під час польоту теж витримають. Сьогодні такі випробування проводять у спеціально обладнаних лабораторіях. Найбільшу лабораторію міцнісних випробувань в Європі на початку 1980-х років створила Єлизавета Шахатуні — перша жінка авіаконструктор у Радянському Союзі.

Але все почалося ще раніше, наприкінці
Але авіаконструктори розуміли, що першість за «Антеєм» триматиметься недовго, тож варто одразу братися за конструювання нового більшого літака. І правда, не встиг світ отямитися від
І от почалася робота над конструкцією
Окрім цього, конструкторка запропонувала зробити те, чого ніхто й ніколи раніше не робив. До цього один екземпляр літака випробовували на міцність, а інший на витривалість, а вже третій літак підіймався у повітря. Перші випробування допомагали перевірити, які максимальні навантаження він зможе витримати, а другі — визначити граничні терміни експлуатації кожної з деталей та літака загалом. Шахатуні запропонувала провести весь комплекс випробувань на одному літаку. Випробовування пройшли успішно, і Ан–124, який отримав ім’я «Руслан», піднявся в небо значно раніше запланованого терміну — у 1982 році.
Пізніше Шахатуні керувала розрахунками та випробуваннями ще одного по-справжньому легендарного суперважкого транспортного літака
За задумом космічних та авіаконструкторів «Мрія» мала стати не просто транспортним літаком, а летючою платформою для багаторазового орбітального космічного корабля «Буран», який стартував би з її спини не вертикально, а горизонтально. Декілька разів літак «Мрія» навіть підняв «Буран» на спині, щоправда, лише для того, щоб продемонструвати свої можливості на черговому авіасалоні в Ле Бурже, а також, щоб доправити його на космодром «Байконур», де в космос його вивела все ж ракета. Невдовзі ту космічну програму закрили і «Мрія» на деякий час залишився без роботи.
У 2001 році